
Връщането на децата на училище е големият компромис, който се прави в борбата с епидемията. Това мнение изрази пред БНР д-р Момчил Баев, доктор по социална медицина и управление на здравеопазването и фармацията и магистър по обществено здраве. Той е и съосновател нa Фейсбук общността Science In The Crisis (Наука в кризата).
Според Баев сектор образование е един от секторите, които ангажират най-голяма част от населението. От децата в детската градина до студентите, плюс всички възпитатели и преподаватели – това прави над 1 200 000 души, заяви той. Като се добавят и домакинствата, може да се види, че в този процес се въвличат 3 милиона души.
„Този компромис е големият компромис в борбата с епидемията“, заяви Момчил Баев в предаването „Преди всички“.
Стабилните стойности, които показва статистиката, за някои хора са повод за успокоение. Тази стабилност в момента е особено крехка, смята той.
Баев допълни, че има малко покачване на новохоспитализираните пациенти.
„Така че е доста рано да сме крайни оптимисти и да си мислим, ме сме се справили с острата вълна на епидемията.“
Въпросът с излекуваните е много деликатен. Имаме много голям брой хора, които боледуват в домашни условия или не показват сериозна симптоматиката и те често не правят PCR тест, за да не бъдат карантинирани, отбеляза Баев.
Момчил Баев е привърженик на идеята за най-късната възможна дата за предстоящите парламентарни избори. „Очаквам типично за българската политическа класа епидемията да се ползва за политически користни цели“, посочи той.
More Stories
ВКС потвърди регистрацията на партията на Васил Божков
България на фона на най-развитите от ЕС: Живеем по-кратко, доплащаме най-много за лекарства
Срещу фалшивите новини: Facebook въвежда нови регулации в България и Унгария